Jak przygotować materiał do druku?

Nasz krótki poradnik pomoże Państwu przygotować prawidłowo materiały do druku, a także wyjaśni podstawowe pojęcia z zakresu poligrafii.

1. Co to jest przestrzeń barwna i jaką przestrzeń należy wybrać?
Podczas drukowania stosowany jest model barw CMYK, bazujący na barwach optymalnych dla techniki druku: cyjan, magenta, żółty oraz czarny. Można zastosować również skalę szarości. Inne przestrzenie barwne (np. RGB) będą automatycznie konwertowane do CMYK-a, z wykorzystaniem profilu ICC.

2. Co to jest format netto / format brutto?
Format netto
jest to rozmiar gotowego wyrobu poligraficznego czyli obszar po docięciu. Natomiast format brutto to format netto powiększonym o tzw. spady. Na przykład dla wizytówki, której docelowa wielkość to 90 mm x 50 mm, format netto wynosi 90 mm x 50 mm, natomiast format brutto to 96 mm x 56 mm.

3. Co to są spady i jakiej wielkości powinny być dodane do projektu?
Spady to obszar druku, który wychodzi poza krawędź ostatecznej publikacji. Spady są potrzebne, aby obszar druku dochodził do samej krawędzi po przycięciu arkusza. Z każdej strony formatu netto należy dodać po 3 mm spadu. Brak dodania spadów uniemożliwia poprawny wydruk.

4. Odsunięcie od linii cięcia
Napisy oraz wszystkie elementy graficzne, które mają znaleźć się na projekcie, powinny być odsunięte od linii cięcia o 3 mm.

5. Zamiana tekstów na krzywe:
Aby wygląd tekstów był zgodny z projektem konieczne jest zamienienie fontów na krzywe. Brak tej czynności jest powodem odrzucenia projektu. Poniżej mała podpowiedź dla najpopularniejszych programów graficznych: Zaznacz wszystkie teksty występujące w dokumencie, a następnie:

Corel: Rozmieść > przekształć w krzywe lub wciśnij CTRL+Q

Illustrator: Tekst > zamień na krzywe lub wciśnij SHITF+CTRL+O

Photoshop: Warstwa > rasteryzuj > warstwa tekstowa albo wciśnij SHIFT+CTRL+E aby spłaszczyć cały obraz.

W przypadku prac, które są zapisane w formacie PDF z dużą ilością tekstów (np. katalogi ) zalecamy korzystanie ze standardowych krojów pism.


6. Jaki format plików można przesłać?

Przyjmujemy pliki w formatach TIFF, PDF, JPG

7. Jaka powinna być rozdzielczość przesyłanych obrazów?
Aby uzyskać odpowiednią jakość wydruku obrazy, które zostały użyte w projekcie powinny mieć rozdzielczość 300 dpi.

8. Czy stosować znaczniki drukarskie? Nie. Plik nie może zawierać żadnych znaczników drukarskich (tj. paserów, linii cięcia, kostek kolorów itp.).

9. Jaka jest maksymalna liczba kolorów na poszczególnych maszynach?

druk na HP Indigo: 7 kolorów (skala CMYK + Orange + White)
druk na Mutoh: 4 kolory (skala CMYK)
druk na Canon DPLine: 1 kolor (Black)

10. Jakie jest maksymalne nasycenie CMYK?
Ze względów technologicznych nie zalecamy stosowania apli ani większych obiektów w pełnym nasyceniu. Maksymalne nasycenia CMYK powinno wynosić 280%. Do druku używana jest farba kryjąca i przy pełnym nasyceniu powstają 4 gęste warstwy farby, która dość łatwo ulega zarysowaniom. Uwaga! W przypadku czarnych apli i obiektów dla HP INDYGO zob. punkt poniżej.

11. Jak przygotować czarne aple i obiekty dla HP INDIGO?
Ze względu na specyfikę druku zalecamy używanie w tych obiektach jedynie koloru czarnego CMYK: 0/0/0/100. Druk czarnych apli na HP Indigo gwarantuje bardzo dobre nasycenie czarnego bez konieczności podbijania dodatkowymi kolorami. Nie zalecamy stosowania czarnego złożonego ze składek CMY.

12. Czystość kolorystyczna prac, a jej wpływ na koszt druku.
Cena uzależniona jest od ilości użytych kolorów, a dokładniej ilości składek CMYK w jednej pracy. Dla przykładu, jeśli projekt zawiera 2 kolory: CM (cyjan i magenta), ale gdzieś przypadkiem będą pozostawione 2 punkty: czarny (Black) i żółty (Yellow) to zostanie policzony koszt druku dla 4+0, a nie tańszego 2+0. Dlatego prosimy zwracać uwagę na czystość kolorystyczną projektów.

13. Co oznacza zadruk 1/0 lub 1/1 CMYKO?

1/0 CMYKO – zadruk jednostronny 1 kolorem z Cyjan Magenta Yellow Black Orange

1/1 CMYKO – zadruk dwustronny 1 kolorem z Cyjan Magenta Yellow Black Orange